History Chief Justice of India Chief Justice of Jammu & Kashmir  Judges  Former Chief Justices  Registry  LowerJudiciary  Sub Registrars   Weekly Causelists  Sections  Judgements  Oath Commissioners   Judis Online   Official Calender
Chief Justice  of India

Hon'ble Mr. Justice T. S. Thakur

Hon'ble Mr. Justice T.S. Thakur 
Chief Justice of India

Appointed as The Chief Justice of India on 03.12.2015.

 

PROFILE

  • Born on 04th January, 1952. He was enrolled as a Pleader in October, 1972 and joined the Chamber of his father Late Shri D.D. Thakur, a leading Advocate and later, a Judge of High Court of J & K. He practised in Civil, Criminal, Constitutional, Taxation and Service matters in the High Court of Jammu & Kashmir. Was designated as a Senior Advocate in the year 1990.

  • Was appointed as an Additional Judge of the High Court of J & K on 16th February, 1994 and transferred as Judge of the High Court of Karnataka in March, 1994.

  • He was appointed as a permanent Judge in September, 1995. Was transferred as a Judge of the High Court of Delhi in July 2004.

  • Was appointed as Acting Chief Justice of Delhi High Court on 09.04.2008 and took over as Chief Justice of the High Court of Punjab and Haryana on August 11, 2008.

  • Elevated as Judge of Supreme Court and assumed charge on 17.11.2009.

  • Appointed as The Chief Justice of India on 03.12.2015.
  • Due to retire on 4th January, 2017 (F/N).